Sme spoločnosť s čisto slovenským kapitálom. Rástli sme z transformujúceho sa poľnohospodárstva 90. rokov, pomaly hektár za hektárom. Po 20 rokoch už bolo možné hovoriť o tradícii a rodinnú farmu z Krásnoviec sme zmenili na spoločnosť.
Herbafarma sa vyprofilovala na podnik zaoberajúci sa konvenčnou a špecializovanou poľnohospodárskou prvovýrobou. Okrem produkcie pšenice a sóje rozvíjame program spolupráce s včelármi, ktorí smeruje k produkcii certifikovaných osív medonosných rastlín, čo priamo podporuje biodiverzitu a kvalitu životného prostredia.
V našom podnikaní sa rozvinula spolupráca s miestnymi včelármi. Naučili sme sa hospodáriť tak, aby sme neohrozovali ich prácu. Nie vždy to ide bez chemických prípravkov, patria do poľnohospodárstva 21. storočia, no vždy to ide ohľaduplne a s rešpektom.
Jednotvárne sojovo – cerealne zameranie výroby vyčerpáva krajinu a znižuje jej biodoverzitu. Herbafarma pestuje až 5 plodín, z toho 3 sú výrazne medonosné. V budúcej sezóne plánujeme osev rozšíriť o ďalšie 2 medonosné plodiny. Výsev týchto plodín predstavuje 50% obhospodarovaných plôch. Podporou nášho podnikania podporujete aj biodiverzitu svojho okolia okolia.
Výrobný program otáčame smerom k produkcii osív. V aktuálnej sezóne máme vysiate množiteľské porasty horčice bielej. V budúcej sezóne plánujeme rozšíriť portfólio o facéliu vratičolistu, komonicu bielu a ďatelinu purpurovú. Program je zameraný hlavne na včelárske zmesi a monokultúrnu pastvu pre včely.
Súčasťou poľnohospodárstva je aj používanie chemických prípravkov. Našou snahou je minimalizovať ich používanie, používať ich s minimálnym vplyvom na opeľovače a presným poľnohospodárstvom minimalizovať reziduá chemických prípravkov. V súčasnosti existujú v niektorých prípadoch ekologické alternatívy tradičných chemických postrekov. Tieto možnosti postupne zavádzame do svojich výrobných metodík.
Užívanie pôdy mení jej štruktúru a kvalitu, a to oboma smermi. Vhodným striedaním plodín a agrotechnickými postupmi zlepšujeme kvalitu pôdy, čím pomáhame sebe ako hospodárovi i Vám ako prenajímateľom, pretože váš majetok zhodnocujeme a udržiavame v dobrej kondícii.
Budujeme partnerstvá na regionálnej i medzinárodnej úrovni. Partnerstvo znamená, že spolu máme každý viac ako, každý sám.
Ak máte otázky neváhajte nás kontaktovať +421 948 121 335.
Facélia vratičolistá má radšej pôdy s vyšším PH. Keďže sa na včelárske účely neodporúča prehnojovať, Nízke PH je ďalším faktorom, ktorý jej obmedzuje výživu. Ak chceme minimalizovať chemickú ochranu plodiny, je treba vysievať ju na odburinenú pôdu.
Semiačka facélie sú malé. Pred výsevom treba zem pripraviť kombinatorom, smykom alebo kompaktorom tak, aby na parcele neboli veľké hrudy. Jemnejšia štruktúra pôdy lepšie drží vlahu v pôde a plodina rýchlejšie a rovnomerne poschádza.
Facéliu vysievame pokiaľ možno čo najskôr na jar, tak aby mala dosť vlahy ešte zo zimy. Ak to počasie dovoľuje vysievame ju hneď po jačmeni jarnom alebo jarnej pšenici. Niektorí včelári si termin sejby určujú podľa toho, kedy chcú aby vykvitla. Facélia kvitne približne 2 mesiace po vysiati.
Sejeme ju bežnou sejačkou na hustosiate obilniny, a to do 24 cm riadkov, cca 1cm hlboko a v množstve 15 kg/ha.
Ideálne je facéliu nemusieť prihnojovať. V tomto roku sme na zlepšenie prísunu výživy použili pôdny kondicionér vhodný aj do ekologického poľnohospodárstva a facélia zatiaľ nevykazuje znaky nedostatku výživy.
Facélia kvitne zhruba po 2 mesiacho od sejby a perioda kvitnutia trvá až 6 týždňov. Pri dobrých podmienkach dokáže dať 300 – 400 kg medu z 1 hektára.